Informačné centrum

Europe Direct Žilina 11.decembra 2017 - Hilda
 

 

AKTUALITY
AKTIVITY
KNIŽNICA
SPRAVODAJCA
GRANTY A FONDY
ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
TÉMA MESIACA
ŠTÚDIUM V EÚ
PRÁCA V EÚ
ROZHOVORY
LEGISLATÍVA V EÚ
E-LEARNING VA ZMOS
ARCHÍV
­

­
­­­­­

Image result for logo facebook

­­­
­logo_zmos2.jpg­­

­­

EU2017.ee

008_detsky_kutik.jpg

eu_kontakt_bod.gif


­

­O násLinkyFotogalériaKontakt

Novinky EÚ

Európsky zbor solidarity: začína sa prepájanie mladých ľudí s organizáciami

Brusel, 9. marca 2017

Tri mesiace po uvedení Európskeho zboru solidarity do činnosti, ktorý umožnil mladým Európanom začať sa prihlasovať do systému, môžu teraz akreditované organizácie, ktoré poskytujú stáže týkajúce sa činností v oblasti solidarity, použiť túto databázu pre svoje činnosti v danej oblasti na vyhľadanie potenciálnych zamestnancov, stážistov alebo dobrovoľníkov.

Už túto jar budú k dispozícii stovky stáží a v nasledujúcich mesiacoch pribudnú ďalšie tisíce.

Komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics k tomu uviedol: „Európsky zbor solidarity dnes urobil veľký krok vpred. Teraz, keď sme sprístupnili našu databázu organizáciám a orgánom verejnej správy, sa môže začať vyhľadávanie najvhodnejších kandidátov spomedzi mladých Európanov a prví z nich môžu už čoskoro začať svoju činnosť. Som hrdý na to, že do tohto zboru sa prihlásilo toľko mladých ľudí a že sú pripravení priniesť zmenu. Teraz vyzývam organizácie, aby nasledovali ich príklad a ponúkli im čo najväčší počet stáží.“

Komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová dodala: „Európsky zbor solidarity získava čoraz konkrétnejšiu podobu. Organizácie a partneri poskytujúci stáže majú oddnes prístup k online databáze, takže členovia Európskeho zboru solidarity môžu začať konať aktivity s pozitívnyi praktickými dôsledkami a zároveň získavať cenné zručnosti potrebné pre svoj budúci život a profesijné smerovanie.“

Stáže v rámci európskeho zboru solidarity môže ponúkať široké spektrum organizácií: napríklad mimovládne organizácie, organizácie občianskej spoločnosti, národné, regionálne a miestne orgány alebo sociálne podniky. Organizácie, ktoré majú záujem zapojiť sa do Európskeho zboru solidarity, môžu zároveň v tejto prvej fáze požiadať o financovanie prostredníctvom existujúcich programov financovania EÚ. V súčasnosti čerpá Európsky zbor solidarity financie z ôsmich programov. Ďalšie informácie sú k dispozícii v prehľade.

Podmienkou účasti je, že každá organizácia musí súhlasiť s poslaním európskeho zboru solidarity a jeho zásadami a dodržiavať Chartu európskeho zboru solidarity, v ktorej sú stanovené práva a povinnosti vo všetkých fázach solidárnej činnosti. Organizácie, ktoré sú už akreditované v niektorom z programov financovania, majú prístup k online nástrojom automaticky.

Online systém európskeho zboru solidarity umožňuje priame prepojenie medzi organizáciami a mladými ľuďmi, ktorí majú záujem o stáž týkajúcu sa činností v oblasti solidarity. Okrem osobných údajov môžu mladí ľudia pri registrácii uviesť aj svoje zručnosti, skúsenosti, disponibilitu, preferencie a motiváciu, ako aj umiestniť na stránku svoje životopisy.

Súvislosti

Komisia uviedla 7. decembra 2016 do činnosti Európsky zbor solidarity. Zbor ponúka mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov novú príležitosť zapojiť sa do rôznych činností zameraných na solidárne riešenie problematických situácií v celej Európe. To im umožní nielen získať hodnotné skúsenosti a dôležité zručnosti na začiatku ich kariéry, ale aj cenný nástroj na podporu a upevňovanie solidarity, ktorá je jednou zo základných hodnôt Európskej únie. Od uvedenia Európskeho zboru solidarity do činnosti sa doň zaregistrovalo takmer 24 000 mladých Európanov, pričom cieľom je, aby v ňom bolo do konca roka 2020 zaregistrovaných 100 000 mladých ľudí. 

Komisia vo svojom oznámení o Európskom zbore solidarity zvolila postupný prístup, ktorý v počiatočnej fáze nadväzuje na existujúce programy a nástroje, pričom zároveň pripravuje návrh na samostatný právny nástroj, ktorý sa má prijať v prvej polovici roka 2017. Na účely prípravy právneho návrhu Komisia začala verejnú konzultáciu, ktorú dopĺňajú cielené konzultácie s hlavnými zainteresovanými stranami. Dňa 12. apríla 2017 sa bude konať fórum zainteresovaných strán, ktorého cieľom bude prediskutovať kľúčové prvky zboru pre budúcnosť.

Ďalšie informácie

Oznam: Otázky a odpovede týkajúce sa európskeho zboru solidarity

Prehľad: Európsky zbor solidarity

Prehľad: Európsky zbor solidarity: Ako sa môžu zapojiť organizácie?

Registračná stránka pre európsky zbor solidarity

Stránka európskeho zboru solidarity na Facebooku

Sledujte komisárku Thyssenovú na Twitteri:

Sledujte komisára Navracsicsa na Twitteri:

#EUSolidarityCorps

IP/17/469


­­­­­­­ ­­ ­­­­­­­­
­­
­­­­
­­

eu_60.gif­­

eudspravodaj.jpg­­

Europe Direct­­­­­

Európska komisia­

ikep.png­

Európska komisia­

EurActiv

EU Bookshop

solvit.png

­iuventa_logo_sk.gif

_eurodesk.jpg


study_in_europe_150.jpg­

­ Image result for eures logo

(c) MeDoIT s.r.o.