Informačné centrum

Europe Direct Žilina 15.decembra 2017 - Ivica
 

 

AKTUALITY
AKTIVITY
KNIŽNICA
SPRAVODAJCA
GRANTY A FONDY
ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
TÉMA MESIACA
ŠTÚDIUM V EÚ
PRÁCA V EÚ
ROZHOVORY
LEGISLATÍVA V EÚ
E-LEARNING VA ZMOS
ARCHÍV
­

­
­­­­­

Image result for logo facebook

­­­
­logo_zmos2.jpg­­

­­

EU2017.ee

008_detsky_kutik.jpg

eu_kontakt_bod.gif


­

­O násLinkyFotogalériaKontakt

Novinky EÚ

M. Šefčovič: Umelý ostrov v strede Severného mora poskytne energiu pre 80 miliónov Európanov

Brusel, 23. marca 2017

Prevádzkovatelia prenosových sústav (dánsky Energinet.dk, holandský TenneT Netherlands a nemecký TenneT Germany) sa dnes dohodli, že v Severnom mori vytvoria sústavu veterných turbín a solárnych panelov, ktorej centrom má byť umelo vytvorený ostrov s vlastným prístavom a pristávacou dráhou.

Stalo sa tak za účasti slovenského eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča, ktorý v tejto súvislosti uviedol:  ,,Prevádzkovatelia prenosových sústav z Dánska, Holandska a Nemecka sa dnes dohodli na skutočne unikátnom projekte: na vytvorení umelého ostrova, ktorý by sa mal stať srdcom nového veterného parku v Severnom mori a ktorý by mal v priebehu desiatich rokov vyrábať až 100 MW čistej veternej energie. Len pre zaujímavosť uvediem, že je to polovičná spotreba takej veľkej krajiny ako Nemecko. Som veľmi rad, že aj Európska komisia môže tento projekt podporiť politicky, určite aj potrebnými regulátorskými opatreniami tak, aby takýchto projektov v Európe bolo viac, aby sme mali čím viac čistej energie pre našich obyvateľov".

Sústava umiestnená na piesčine Dogger Bank, asi 100 km od východného pobrežia Anglicka, by mala zabezpečiť energiu pre 80 miliónov Európanov. Vyrobená energia bude pomocou podmorských káblov prepravená do Veľkej Británie, Nemecka, Dánska, Holandska, Belgicka a Nórska, odkiaľ bude ďalej distribuovaná na európsky trh.


­­­­­­­ ­­ ­­­­­­­­
­­
­­­­
­­

eu_60.gif­­

eudspravodaj.jpg­­

Europe Direct­­­­­

Európska komisia­

ikep.png­

Európska komisia­

EurActiv

EU Bookshop

solvit.png

­iuventa_logo_sk.gif

_eurodesk.jpg


study_in_europe_150.jpg­

­ Image result for eures logo

(c) MeDoIT s.r.o.