Informačné centrum

Europe Direct Žilina 15.decembra 2017 - Ivica
 

 

AKTUALITY
AKTIVITY
KNIŽNICA
SPRAVODAJCA
GRANTY A FONDY
ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
TÉMA MESIACA
ŠTÚDIUM V EÚ
PRÁCA V EÚ
ROZHOVORY
LEGISLATÍVA V EÚ
E-LEARNING VA ZMOS
ARCHÍV
­

­
­­­­­

Image result for logo facebook

­­­
­logo_zmos2.jpg­­

­­

EU2017.ee

008_detsky_kutik.jpg

eu_kontakt_bod.gif


­

­O násLinkyFotogalériaKontakt

Novinky EÚ

Komisia zverejnila štatistiku o bezpečnosti na cestách v EÚ za rok 2016

Brusel, 28. marca 2017

Bezpečnosť na cestách: povzbudivé výsledky z roku 2016 motivujú k ďalším snahám o záchranu životov na cestách v EÚ

Podľa štatistiky bezpečnosti cestnej premávky za rok 2016, ktorú dnes uverejnila Komisia, došlo v minulom roku k 2-percentnému zníženiu počtu úmrtí v celej EÚ. V roku 2016 tak prišlo na cestách EÚ o život 25 500 ľudí, čo je o 600 menej ako v roku 2015 a o 6 000 menej ako v roku 2010. Podľa odhadov Komisie bolo na cestách vážne zranených 135 000 osôb.

Po dvojročnej stagnácii predstavuje rok 2016 návrat k pozitívnemu klesajúcemu trendu, pričom za posledných šesť rokov sa počet úmrtí na cestách znížil o 19 percent. Hoci je toto tempo povzbudzujúce, nemusí postačovať na to, aby EÚ dosiahla svoj cieľ znížiť počet úmrtí na cestách v období medzi rokmi 2010 a 2020 o polovicu. To si vyžaduje ďalšie úsilie zo strany všetkých aktérov, a najmä zo strany vnútroštátnych a miestnych orgánov, ktoré vykonávajú väčšinu každodenných činností, ako napríklad presadzovanie právnych predpisov a zvyšovanie povedomia.

Komisárka pre dopravu Violeta Bulcová v tejto súvislosti uviedla: „Dnešná štatistika svedčí o zlepšení a predstavuje pozitívny základ, na ktorom možno stavať. Samotné čísla mi však neležia na srdci tak ako straty na životoch a rodiny, ktoré sa s nimi musia vyrovnať. Dnes príde na cestách EÚ o život ďalších 70 ľudí a päťkrát toľko ľudí utrpí vážne zranenia! Chcela by som preto vyzvať všetky zainteresované strany, aby zintenzívnili svoje úsilie a pomohli nám dosiahnuť cieľ znížiť počet úmrtí na cestách v období medzi rokmi 2010 a 2020 o polovicu.“

Pravdepodobnosť úmrtia v dopravnej nehode sa v jednotlivých členských štátoch líši. Hoci sa tieto rozdiely každým rokom zmenšujú, obyvateľom členských štátov s najvyššími mierami úmrtnosti stále hrozí trikrát vyššie riziko, že sa stanú obeťou dopravnej nehody, než obyvateľom krajín s najnižšími mierami.

V roku 2016 Komisia po prvý raz uverejnila aj údaje o vážnych zraneniach v cestnej premávke zo 16 členských štátov, ktoré predstavujú 80 % obyvateľstva EÚ. Vychádzala pritom z novej spoločnej definície. Na základe týchto údajov Komisia odhaduje, že vážne zranenia utrpelo 135 000 osôb v celej EÚ. Zraniteľní účastníci cestnej premávky, ako sú chodci, cyklisti a motocyklisti, prestavovali veľkú časť vážne zranených ľudí.

Konferencia o bezpečnosti cestnej premávky a neformálne zasadnutie Rady na Malte

V reakcii na nedávne spomalenie v znižovaní počtu úmrtí na cestách Komisia usporiada spolu s maltským predsedníctvom na Malte v dňoch 28. až 29. marca 2017 Konferenciu ministrov a zainteresovaných strán.

Toto dvojdňové podujatie, na ktorom sa stretnú odborníci na bezpečnosť cestnej premávky, zainteresované strany a tvorcovia politiky, je príležitosťou na diskusiu o súčasnom stave v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a o ďalšom postupe v snahe znížiť počet úmrtí a vážnych zranení na cestách. Na konferencii ministrov sa schváli deklarácia o bezpečnosti cestnej premávky.

Ďalšie informácie

OZNAM: Štatistika bezpečnosti cestnej premávky za rok 2016: čo znamenajú tieto čísla?

Činnosť Komisie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a štatistiky bezpečnosti cestnej premávky v EÚ

Sledujte nás na Twitteri:

@Bulc_EU

@Transport_EU


­­­­­­­ ­­ ­­­­­­­­
­­
­­­­
­­

eu_60.gif­­

eudspravodaj.jpg­­

Europe Direct­­­­­

Európska komisia­

ikep.png­

Európska komisia­

EurActiv

EU Bookshop

solvit.png

­iuventa_logo_sk.gif

_eurodesk.jpg


study_in_europe_150.jpg­

­ Image result for eures logo

(c) MeDoIT s.r.o.