Informačné centrum

Europe Direct Žilina 11.decembra 2017 - Hilda
 

 

AKTUALITY
AKTIVITY
KNIŽNICA
SPRAVODAJCA
GRANTY A FONDY
ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
TÉMA MESIACA
ŠTÚDIUM V EÚ
PRÁCA V EÚ
ROZHOVORY
LEGISLATÍVA V EÚ
E-LEARNING VA ZMOS
ARCHÍV
­

­
­­­­­

Image result for logo facebook

­­­
­logo_zmos2.jpg­­

­­

EU2017.ee

008_detsky_kutik.jpg

eu_kontakt_bod.gif


­

­O násLinkyFotogalériaKontakt

Novinky EÚ

Digitálny jednotný trh: Komisia vyzýva na urýchlené prijatie kľúčových návrhov

Brusel, 10. mája 2017

Európska komisia dnes v polovici svojho funkčného obdobia uverejnila priebežné hodnotenie stratégie digitálneho jednotného trhu. Jeho súčasťou sú bilancia dosiahnutého pokroku ako aj výzva adresovaná spoluzákonodarcom, aby sa urýchlene zaoberali všetkými predloženými návrhmi či náčrt budúcich opatrení týkajúcich sa online platforiem, dátového hospodárstva a kybernetickej bezpečnosti.

Vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek v tejto súvislosti uviedol: „Takmer 80 percent Slovákov zastáva názor, že digitálne technológie majú pozitívny vplyv na našu ekonomiku. Na to, aby sme naplno využili potenciál rýchleho internetu a moderných technológií Európska komisia v posledných dvoch rokoch predložila dôležité návrhy na vybudovanie jednotného digitálneho trhu. Mnohé návrhy sa už dostávajú do praxe aj zásluhou úspešného slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016. Od 15. júna sa už konečne zbavíme roamingových poplatkov, zjednodušuje sa aj nakupovanie online, lepšie budú chránené naše osobné údaje a spotrebiteľské práva. Pokrok nastal aj príprave nových vysokorýchlostných telekomunikačných sietí piatej generácie. Verím, že čoskoro sa podarí odstrániť ďalšie bariéry a zmodernizovať európske pravidlá v tejto oblasti."

Hlavné zhrnutia hodnotenia:

  • Od roku 2015 predložila Komisia v tejto oblasti 35 legislatívnych návrhov. Teraz vyzýva Európsky parlament a Radu, aby ich schválili
  • Na jeseň 2017 chystá iniciatívu k voľnému cezhraničnému toku iných ako osobnych údajov
  • EK tiež preskúma Stratégiu kybernetickej bezpečnosti EÚ
  • Do konca tohto roku pripraví iniciatívu k riešeniu nespravodlivých zmluvných podmienok a obchodnych praktyk medzi online platformami a podnikmi

Plne fungujúci digitálny jednotný trh, ktorý je jednou z hlavných priorít Junckerovej Komisie, by mohol priniesť do nášho hospodárstva 415 miliárd eur ročne a vytvoriť stovky nových pracovných miest. Dva roky po jeho spustení sa EÚ podarilo uzavrieť dohody o zrušení poplatkov za roaming, ktoré pre všetkých cestujúcich po EÚ prestanú platiť 15. júna tohto roku, o prenosnosti obsahu, vďaka ktorému budú môcť Európania začiatkom roku 2018 cestovať spolu s filmami, hudbou, videohrami či elektronickými knihami, ktoré si doma zakúpili, alebo o zavedení rádiového frekvenčného pásma 700 MHz pre vývoj 5G a nových online služieb. O zvyšných návrhoch sa momentálne rokuje v Európskom parlamente a Rade.


­­­­­­­ ­­ ­­­­­­­­
­­
­­­­
­­

eu_60.gif­­

eudspravodaj.jpg­­

Europe Direct­­­­­

Európska komisia­

ikep.png­

Európska komisia­

EurActiv

EU Bookshop

solvit.png

­iuventa_logo_sk.gif

_eurodesk.jpg


study_in_europe_150.jpg­

­ Image result for eures logo

(c) MeDoIT s.r.o.