Informačné centrum

Europe Direct Žilina 15.decembra 2017 - Ivica
 

 

AKTUALITY
AKTIVITY
KNIŽNICA
SPRAVODAJCA
GRANTY A FONDY
ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
TÉMA MESIACA
ŠTÚDIUM V EÚ
PRÁCA V EÚ
ROZHOVORY
LEGISLATÍVA V EÚ
E-LEARNING VA ZMOS
ARCHÍV
­

­
­­­­­

Image result for logo facebook

­­­
­logo_zmos2.jpg­­

­­

EU2017.ee

008_detsky_kutik.jpg

eu_kontakt_bod.gif


­

­O násLinkyFotogalériaKontakt

Novinky EÚ

Bezpečnostná únia: Boj proti nezákonnému dovozu tovarov kultúrneho charakteru použitých na financovanie terorizmu

Brusel, 13. júla 2017

Európska komisia dnes predstavila nové pravidlá s cieľom znemožniť nezákonný dovoz a pašeráctvo tovaru kultúrneho charakteru, ktorý pochádza mimo Európskej únie. Táto činnosť je často prepojená na financovanie terorizmu či inú trestnú činnosť.

Dnešný návrh je jedným zo záverečných krokov akčného plánu EK na posilnenie boja proti financovaniu terorizmu. Nové pravidlá chcú zamedziť takéto obchodovanie zákazom dovozu do EÚ tovarov kultúrneho charakteru, ktoré boli zo svojich domovských krajín vyvezené nezákonne. Návrh nadväzuje na stretnutie lídrov G20, ktorí krajiny vyzvali, aby bojovali s financovaním terorizmu, vrátane plienenia a pašovania starožitností.

Prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans v tejto súvislosti povedal: „Peniaze sú kyslíkom pre teroristické organizácie ako Daeš. Robíme preto kroky, aby sme ich odrezali od všetkých zdrojov financovania, vrátane obchod s tovarom kultúrneho charakteru, keďže teroristi získavajú finančné prostriedky z rabovania archeologických pamiatok a nezákonného predaju predmetov kultúrnej hodnoty.  Keď zabránime takémuto tovaru dostať sa na územie EÚ, tento zdroj príjmu vyschne.“

Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici uviedol: „Nezákonné obchodovanie s tovarom kultúrneho charakteru vyvoláva vážne obavy. Takéto aktivity môžu spôsobiť vážne škody na kultúrnom dedičstve tretích krajín, ktoré si môžu najmenej dovoliť ochranu svojich záujmov. Dnešný návrh dáva colným orgánom správne nástroje na to, aby bol trh EÚ pre takéto tovary uzavretý."

EÚ v súčasnosti uplatňuje zákaz na tovar z Iraku a Sýrie, ale neexistuje žiadny všeobecný rámec EÚ pre dovoz predmetov kultúrneho charakteru. Súčasné pravidlá môžu byť zneužité bezohľadnými vývozcami a dovozcami, ktorí môžu využívať zisky na financovanie nelegálnych činností, napríklad terorizmu.  

Viac informácií v anglickom jazyku sa dočítate tu.


­­­­­­­ ­­ ­­­­­­­­
­­
­­­­
­­

eu_60.gif­­

eudspravodaj.jpg­­

Europe Direct­­­­­

Európska komisia­

ikep.png­

Európska komisia­

EurActiv

EU Bookshop

solvit.png

­iuventa_logo_sk.gif

_eurodesk.jpg


study_in_europe_150.jpg­

­ Image result for eures logo

(c) MeDoIT s.r.o.