Informačné centrum

Europe Direct Žilina 11.decembra 2017 - Hilda
 

 

AKTUALITY
AKTIVITY
KNIŽNICA
SPRAVODAJCA
GRANTY A FONDY
ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
TÉMA MESIACA
ŠTÚDIUM V EÚ
PRÁCA V EÚ
ROZHOVORY
LEGISLATÍVA V EÚ
E-LEARNING VA ZMOS
ARCHÍV
­

­
­­­­­

Image result for logo facebook

­­­
­logo_zmos2.jpg­­

­­

EU2017.ee

008_detsky_kutik.jpg

eu_kontakt_bod.gif


­

­O násLinkyFotogalériaKontakt

Novinky EÚ

Vysporiadanie sporov s nízkou hodnotou bude oddnes rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie

Brusel, 14. júla 2017

Prostredníctvom Európskeho konania na riešenie sporov budú môcť spotrebitelia a firmy riešiť svoje spory rýchlejšie a menej nákladne. Dnes totiž vstúpilo do platnosti revidované Európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu.

Ak si napríklad spotrebiteľ kúpi lyže z inej európskej krajiny a vopred za ne zaplatí, ale tovar nedostane, môže na vrátenie svojich peňazí použiť tento postup.

Európska komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová uviedla: „Vďaka jednoduchému a účinnému postupu riešenia sporov budú môcť spotrebitelia a malé a stredné podniky nakupovať v iných krajinách EÚ s plnou dôverou. Ak sa vyskytne problém s nákupom alebo jeho nedodaním, budú si môcť rýchlo uplatniť náhradu v prípade cezhraničných nákupov až do výšky 5 000 EUR.“

Európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu existuje od roku 2007. Odvtedy sa osvedčilo: trvanie súdnych konaní ohľadom cezhraničných sporov s nízkou hodnotou sa skrátilo z pôvodných 2,5 roka na priemerne 5 mesiacov.

Oddnes sa navyše zvýši strop z 2 000 EUR na 5 000 EUR  s cieľom umožniť väčšiemu počtu malých a stredných podnikov, aby takéto riešenie sporov využívali.

Postup bude jednoduchší aj vďaka technológiám, keďže sťažovatelia nebudú musieť prísť na súd osobne, ale budú môcť vyriešiť spor online. Nové pravidlá navyše zabezpečia, aby boli súdne poplatky primerané a nedošlo k situácii, kedy by boli vyššie než samotná hodnota sporu.

Viac informácií spolu s prehľadnou infografikou a ďalšími príkladmi nájdete tu.

Užitočný prehľad v slovenčine o Osobitných konaniach vo veci s nízkou hodnotou sporu nájdete tu (len upozorním, že stránka ešte nebola aktualizovaná ohľadne zvýšenia stropu z 2000 na 5000 EUR).


­­­­­­­ ­­ ­­­­­­­­
­­
­­­­
­­

eu_60.gif­­

eudspravodaj.jpg­­

Europe Direct­­­­­

Európska komisia­

ikep.png­

Európska komisia­

EurActiv

EU Bookshop

solvit.png

­iuventa_logo_sk.gif

_eurodesk.jpg


study_in_europe_150.jpg­

­ Image result for eures logo

(c) MeDoIT s.r.o.